Понятието инконтиненция на урина, само по себе си, обхваща огромна вариация от медицински проблеми, които в крайна сметка водят до едно – неволево изпускане на урина. Този проблем се проявява и при двата пола и може да се срещне във всяка една възраст. Основният симптом е загубата на контрола върху пикочния мехур, което довежда до незадържане на урината.
По-сложно става при инконтиненция, предизвикана от хронични заболявания увреждащи инервацията на пикочния мехур и малкия таз – диабет, мултиплена склероза, травми на гръбначния стълб, големи дискови хернии, туморни образувания и др.
Причините могат да бъдат систематизирани в 5 големи групи:
Най-честите видове инконтиненция са първите две форми. Статистически по-засегнат от тях е женският пол.
Лекарска помощ се търси в случаите, при които състоянието засяга качеството на живот и ограничава социалните и личните връзки и взаимоотношения на пациента.
Уринарната инконтиненция не е болест. Тя може да бъде причинена от различни медицински състояния и болести. Само лекар уролог може да диагностицира адекватно всеки конкретен случай и да назначи правилното лечение.
Най-честите причини за уринарна инконтиненция са: инфекции на пикочните пътища, хронична констипация, менопауза, оперативни намеси в малкия таз – хистеректомия, простатектомия, увеличена простатна жлеза, карцином на простатата; неврологични разстройства – множествена склероза, болестта на Паркинсон; инсулт, мозъчен тумор или увреждане на гръбначния стълб.
Рискови фактори – статистиката показва, че по-засегнат от проблема е женският пол, други рискови фактори са възраст над 50 години, наднормено тегло, тютюнопушене, злоупотреба с алкохол, сърдечно съдови заболявания, захарен диабет, фамилно предразположение.
Понятието "мъжки гинеколог" аз лично приемам с усмивка. Лечението и диагностиката на уринарната инконтиненция е от компетенцията на специалността Урология.
В моята амбулаторна практика има много пациентки, търсещи помощ с оплаквания от уринарна инконтиненция.
На този въпрос е трудно да се отговори кратко. Лечението може да бъде медикаментозно, физиотерапевтично и оперативно.
Медикаментозното лечение обхваща различни групи лекарствени средства:
Оперативното лечение включва – слинг процедури за пикочния канал, оперативни техники, насочени към промяна положението на мехурната шийка, операции при генитални пролапси, като и използването на изкуствен сфинктер – апарат, който замества функцията на естествения мускул, отговорен за задържането на урина.
Интервенционални терапии – те включват инжектирането на ботулинов токсин в стената на пикочния мехур, инжектиране на синтетични материали в подлигавичното пространство на пикочния канал, като по този начин се цели буквално да се "запуши" пикочния канал с цел континентност. Невростимулатори и пейсмейкъри, които модулират нервните импулси, които контролират функцията на пикочния мехур и пикочния канал.
Последните тенденции са да се открият пациентите в леки и среднотежките степени на уринарна инконтиненция и да се провежда неинвазивна терапия. Идеята е да не се стига до оперативно лечение, което не винаги дава траен ефект и е свързано с много рискове и усложнения.
За тези цели през последното десетилетие са измислени и специални „умни машинки“ за жени и за мъже, като тези на Kegel, които дават възможност да се извършва електростимулация на мускулатурата на тазовото дъно дискретно и комфортно в домашни условия. Използването на този метод позволява и е напълно подходящ да се комбинира с медикаментозното лечение, като така в един дългосрочен план, се позволява намаление на дозата на лекарствата или поне по-краткото им използване. Електростимулацията е методика, която дава отлични резултати при стрес инконтиненцията и понякога може да бъде единствентата възможна терапия при пациентите, поради непоносимост към лекарства или поради висок риск от оперативно лечение.
Ето защо, препоръката ми е пациентите с уринарна инконтиненция да потърсят урологична консултация, защото лек има.
Голямо значение има промяната на хранителния режим и вредните навици – намаление на телесното тегло, повече движение и физически упражнения за тонизиране на мускулатурата на тазовото дъно, намаление на употребата на кафе, лютиви и пикантни храни, газирани напитки и алкохол. Отказване от тютюнопушенето. Употреба на повече храни богати на фибри за намаление на риска от констипация.
|
||
... |
Образование: д-р Георги Атанасов е завършил Медицински университет Плевен, специалност Урология
Кабинет: МБАЛ "Д-р Тота Венкова" АД, гр. Габрово - Урологично отделение, началник отделение
|
... |
Събитието стартира на 15.02.2021. Това е онлайн обучение на Кегел България в партньорство с WomanLifebook. WomanLifebook е сертифицирана школа по личностно развитие, в която всяка жена може да напише своята щастлива история.
прочети ощеТазовото дъно е комплекс от мускули и съединителна тъкан, които обхващат областта на перинеума и ануса – от срамната кост до опашната кост. Тяхната роля е да поддържат всички органи в малкия ни таз като пикочния мехур, вагината, матката, червата на място, да контролират работата им, така че да няма инциденти и изпускания, да поддържат увеличената тежест по време на бременността, да подпомагат раждането и да ни помагат да имаме по-интензивни интимни усещания. Тези мускули понякога отслабват и това води до много неприятности като изпускания, смъкване и разместван ена органи, незадоволителни усещания, за които повечето от нас не говорят дори и с гинеколога си. За да разберете дали и как функционират тези мускули, можете да си направите няколко лесни теста вкъщи.
прочети ощеМускулите на тазовото дъно отдавна са признати като жизненоважни за поддържането на органите в малкия таз, за здравословната сексуална функция и за осигуряването на контрол на отделителните ни функции. Освен това те допринасят за стабилността на тялото ни и правилна стойка като анатомично и функционално свързват тазовите органи – вагината, матката, пикочния мехур и ректума – но също така помагат за независимото функциониране на всеки един от тях поотделно.
прочети още