Трябва да разграничим видовете “изпускане на урина”(инконтиненция). За т.нар. “стрес“ инконтиненция (изпускане при кашлица, затичване, подскачане) моето мнение е, че основната причина е генът на жената и доказателството е, че често баба, майка, леля са се оплакали от същото. Наслагват се също повече раждания, раждане на едър плод, вдигане на тежести, напъване в право положение, хроничен запек, атрофични промени свързани с възрастта и липсата на естрогени.
По-сложно става при инконтиненция, предизвикана от хронични заболявания увреждащи инервацията на пикочния мехур и малкия таз – диабет, мултиплена склероза, травми на гръбначния стълб, големи дискови хернии, туморни образувания и др.
Въпреки, че българката не говори много за тези деликатни проблеми, при насочена анамнеза и преглед се оказва, че проблемът е доста чест и се отразява много пъти на качеството ѝ на живот! Проблемите, естествено, зачестяват с възрастта, но в някои случаи те започват и при доста млади жени. За жалост, прекалено много възрастни жени са неглижирали дотолкова проблема, че и операция не би била възможна за подобрение на състоянието им!
На първо място – не трябва като щрауса да скриват и да отричат проблема, а да се посъветват със специалист, защото има различни нюанси на състоянието и оттам на нужните мерки. Борбата трябва да се води в три посоки – отпуснатите мускули на тазовото дъно, смъкнатите и отпуснати влагалище и пикочен мехур, атрофията на тъканите.
Скоростта зависи от изброените по-горе причини – неглижирането на проблема, липсата на действие при първи симптоми и вземане на мерки.
В напредналите случаи операцията е неизбежна и не трябва да се отлага до безкрай, защото крайните стадии по-трудно се овладяват дори и с операция. Независимо от извършването ѝ обаче, борбата с отпуснатите мускули, разтягането и атрофията на влагалището трябва да продължи, защото операцията само механично подобрява статиката, но не и другите компоненти! (вижте отново препоръките по-горе)
Както по-горе подчертах, българката не обича да споделя за този проблем, а това се отразява на качеството ѝ на живот. Парадоксът е, че дерматологичните клиники са пълни с жени, които търсят външно разкрасяване, а за проблемите „там долу“ се говори рядко. За жалост, при средната българка проблемът има и социална значимост, която се отразява включително на здравето – по-чести уроинфекции, липса на самочувствие, отсъствие на желание за секс с интимния партньор и т.н.
|
||
... |
Кабинет
|
... |
Събитието стартира на 15.02.2021. Това е онлайн обучение на Кегел България в партньорство с WomanLifebook. WomanLifebook е сертифицирана школа по личностно развитие, в която всяка жена може да напише своята щастлива история.
прочети ощеТазовото дъно е комплекс от мускули и съединителна тъкан, които обхващат областта на перинеума и ануса – от срамната кост до опашната кост. Тяхната роля е да поддържат всички органи в малкия ни таз като пикочния мехур, вагината, матката, червата на място, да контролират работата им, така че да няма инциденти и изпускания, да поддържат увеличената тежест по време на бременността, да подпомагат раждането и да ни помагат да имаме по-интензивни интимни усещания. Тези мускули понякога отслабват и това води до много неприятности като изпускания, смъкване и разместван ена органи, незадоволителни усещания, за които повечето от нас не говорят дори и с гинеколога си. За да разберете дали и как функционират тези мускули, можете да си направите няколко лесни теста вкъщи.
прочети ощеМускулите на тазовото дъно отдавна са признати като жизненоважни за поддържането на органите в малкия таз, за здравословната сексуална функция и за осигуряването на контрол на отделителните ни функции. Освен това те допринасят за стабилността на тялото ни и правилна стойка като анатомично и функционално свързват тазовите органи – вагината, матката, пикочния мехур и ректума – но също така помагат за независимото функциониране на всеки един от тях поотделно.
прочети още