Какво ви идва наум, когато си помислите за менопаузата? Горещи вълни, загуба на менструация, промени в настроението? Но защо никога не се говори за това какво се случва с вагината? Хормоналните промени, които причиняват общите симптоми по време на климакса, променят и тялото ни „там долу“. Знаете ли, че до 2025 г. се очаква броят на жените в постменопауза да нарасне до 1,1 милиарда в световен мащаб? Каква по-добра причина от това да се замислим как да забавим критическата възраст или да облекчим симптомите й?
Вагинални промени започват още в перименопаузата и се проявяват напълно след критическата възраст (постменопаузата). Има много начини вашето вагинално здраве да процъфтява дълги години, независимо в какъв етап от климакса сте.
Естрогенът и колагенът насърчават естествената лубрикация (смазването) на вагиналните стени. Производството на естроген намалява по време на перименопаузата и спира с менопаузата. Производството на колаген започва да намалява до 25 годишна възраст и този спада съвсем през менопаузата. Това причинява изтъняване и изсушаване на вагиналните тъкани или вагинална атрофия. Когато това се случи, може да изпитате сухота, дразнене, парене и сърбеж.
Подобно на другите мускулни в тялото, ако не използвате интимните мускули, губите силата им. Липсата на стимулация на мускулите на тазовото дъно ще доведе до промени в размера и формата на вагината. Сексът, мастурбацията и Кегел упражненията с тренажори са най-добрият начин за лесно поддържане на силни и еластични интимни мускули по време на менопаузата.
Тъй като през този период вагиналната кожа става по-тънка, жените са склонни към разкъсване, кървене и страдат от болезнен секс. А всъщност точно редовния полов живот увеличава притока на кръв и влагата в интимната област, а така намалява риска от нараняване. Затова наблегнете на допълнително смазване „там долу“, което ще защити деликатната тъкан по време на секс.
През репродуктивните години вагиналното рН на жената обикновено е 3,5-4,5. Но за поддържането на тези нива е необходимо точното количество естроген. Тъй като нивата на естроген намаляват, вагиналното рН става по-киселинно. Може да забележите воднисто течение с неприятна миризма. Това е типичен симптом на менопаузата и ако започне да ви притеснява, говорете с вашия лекар.
Когато през критическа възраст производството на естроген силно намалява, понякога се стига до урогенитална атрофия. Този хормонален дефицит отслабва влагалището, пикочния мехур и уретрата, които започват да губят контрола и функциите си. Намаляването на естрогена също влияе върху киселинността, което ни прави по-податливи на инфекции.
Загубата на естроген и колаген, в съчетание с естественото стареене, може да причини нарушения на тазовото дъно при жени след менопауза. Тези дисфункции са инконтиненция (изпускане), пролапс (смъкване) на органите в малкия таз и проблеми в интимните отношения.
Дори да не страдате от горните проблеми започнете с вагиналния уелнес режим превантивно. Тайните за интимно здраве на всяка възраст са:
Автор: Галина Начкова, консултант по женско здраве и тазово дъно, автор на рубриката "Женски Тайни" във вестник "ГАЛЕРИЯ". Очаквайте още теми табу всяка сряда във вестника!
..........................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
Статията има за цел да ви предостави полезна информация и не може да замести консултацията с лекар. Преди да предприемете каквото и да е лечение, задължително се консултирайте с медицински специалист.
ОЩЕ ПОЛЕЗНИ СТАТИИ:
КАК СЕ ПРАВЯТ КЕГЕЛ УПРАЖНЕНИЯТА?
![]() |
![]() |
![]() |
За какво е добре да внимаваме след хистеректомия! -- статия за бр. 18/22 г. на в. "ГАЛЕРИЯ"
прочети ощеИнтервю с Милена от "Процъфтяваща връзка с Милена", фея на любовта, женски треньор, любовен консултант по успешни връзки, енергиен терапевт и семеен констелатор.
прочети ощеСтатистиката сочи, че 1 от 3 жени страда от инконтиненция (изпускане на урина), а решениe има! -- статията за бр. 12/22 г. на в. "ГАЛЕРИЯ"
прочети още